tel.: +48 887 072 034

tel./fax: (058) 573 31 07

e-mail: napisz do nas

kup online: apl-health.eu

Jak zadbać o stawy u pupili?

Psy i koty coraz częściej cierpią na problemy ze stawami. Jak sobie z nimi radzić? Warto zacząć od właściwej diety i suplementacji.

Poruszając temat dotyczący problemów układu kostno-stawowego warto wspomnieć, że najczęściej dotyczy on psów i kotów, a zdecydowanie rzadziej innych zwierząt domowych takich jak np. króliki, fretki czy chomiki. Największą grupę zwierząt, u których pojawiają się problemy stawowe stanowią psy, najczęściej ras dużych i olbrzymich. Dlaczego problem dotyka tych właśnie zwierząt? Ponieważ ich organizm rozwija się bardzo specyficznie i rozwój ten jest związany z innym przedziałem czasowym niż u psów małych, a dodatkowo jako dorosłe osobniki osiągają one ponadprzeciętną masę ciała. Problemy stawowe kojarzą się właścicielom najczęściej z podeszłym wiekiem zwierzęcia. Nic bardziej mylnego.
Istotnym okresem rozwoju, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest okres szczenięcy – zwłaszcza u psów ras olbrzymich. Nie zapominajmy jednak, że szczenięta innych ras też wymagają w tym okresie specjalnej troski. Nasz „mały-duży” przyjaciel szybko rośnie, jego kości są mocno obciążone tak samo jak stawy. Do tego dochodzi ryzyko związane z chorobami dziedzicznymi takimi jak dysplazja stawów biodrowych oraz innymi jednostkami chorobowymi przypisanymi typowo do szczeniąt ras dużych i olbrzymich – młodzieńcze zapalenie kości czy osteodystrofia przerostowa. Nie dajmy się jednak zastraszyć groźnie brzmiącym nazwom. Jeśli tylko u naszego szczeniaka nie wystąpią objawy lub symptomy choroba genetycznej czy dziedzicznej mamy spore szanse na odchowanie zdrowego i sprawnie poruszającego się „olbrzyma”.
Od czego zacząć? Przede wszystkim od karmienia młodego psa dobrej jakości, odpowiednio zbilansowaną dietą. Mamy do wyboru kilka możliwości: karma sucha, karma mokra, jedzenie domowe gotowane czy dieta typu BARF. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie zbilansowanego posiłku w domu nie jest łatwe. Wymaga to od właściciela odpowiedniej wiedzy, posługiwania się tabelą z normami żywieniowymi dla szczeniąt i czasu na przygotowanie posiłków. Żywienie to temat bardzo obszerny i uwzględnia stan zdrowia zwierząt na każdym etapie ich rozwoju. W czasie rozwoju zwierzęcia warto stosować również preparaty witaminowe Multivitamin Dog oferowany przez APL – to zespół łatwoprzyswajalnych witamin i minerałów, które wspomagają ogólną kondycję rosnącego organizmu.
Pamiętajmy zatem, aby karmić naszego młodego psa pożywieniem dostosowanym do jego potrzeb, a najprostszym rozwiązaniem jest zakup wysokiej jakości, gotowego, suchego pokarmu przeznaczonego dla szczeniąt ras dużych lub olbrzymich.
Jeśli mimo wszystko chcemy zrobić „coś więcej” dla naszego zwierzaka to możemy zakupić suplementy wspomagające prawidłowe funkcjonowanie stawów. Ich dodatek do codziennej diety będzie działał bardzo pozytywnie, wspierając rozwój stawów. W okresie wzrostu rosną nie tylko kości, ale cały organizm, wówczas mogą pojawić się bóle stawów i towarzyszący temu dyskomfort. Dlatego substancje o udowodnionym naukowo działaniu są jak najbardziej wskazane jako dodatek do diety w okresie szczenięcym i młodzieńczym. APL oferuje kilka takich suplementów. Warto zwrócić uwagę na Collagen Forte – płynny preparat dla zwierząt mających problemy ze stawami. – W składzie znajduje się min. glukozamina, chondroityna i kolagen z ryb morskich.
Jeśli udało nam się przetrwać okres wzrostu u naszego przyjaciela powinniśmy wiedzieć jak postępować w dalszych etapach jego życia. Generalnie, zdrowy, dorosły pies nie wymaga dodatkowej suplementacji, pod warunkiem, że jego dieta jest odpowiednio zbilansowana. Pomimo to, należy wziąć pod uwagę wyjątki od tej reguły – psy sportowe (narażone na uszkodzenia powierzchni stawowych i kontuzje), psy z potwierdzonymi chorobami stawów czy psy ras olbrzymich. U tych zwierząt warto zadbać o stawy „ponadprogramowo”.
Oddzielnym tematem są zwierzęta w podeszłym wieku – to one najczęściej cierpią z powodu zwyrodnienia stawów, ich zapalenia lub uszkodzenia powierzchni stawowych czy więzadeł. Jeśli właściciel zauważy objawy wskazujące na problemy stawowe powinien jak najszybciej wybrać się z psem do lekarza weterynarii. Wczesna diagnoza i szybko wdrożone właściwe leczenie może przywrócić komfort życia starszemu zwierzęciu. Oprócz leków przepisanych przez lekarza weterynarii bardzo często niezbędny okazuje się dodatek suplementów wspomagających ruchomość stawów. Jak wcześniej wspomniano, niektóre substancje mają naukowo udowodnione działanie korzystnie wpływające na stan chrząstki stawowej, wspomagające jej regenerację i chroniące przed dalszymi uszkodzeniami. Takimi substancjami są m.in. glukozamina i chondroityna. Stosowane od wielu lat potwierdziły swoje pozytywne działanie. Obecnie na rynku dostępne są preparaty złożone, również z dodatkiem innych substancji o pozytywnym działaniu na stawy, jak np. kwas hialuronowy czy kolagen. Wybór odpowiedniego preparatu powinniśmy pozostawić lekarzowi weterynarii. On jako specjalista będzie decydował o składzie i stężeniu poszczególnych substancji, może także zmodyfikować dawkowanie, aby uzyskać najlepszy efekt terapii. Dzięki podawaniu tych preparatów możemy ograniczyć ból, zapalenie, degenerację chrząstki i przywrócić naszego seniora do normalnego funkcjonowania a dodatkowo spowolnić rozwój choroby. Właściciele starszych psów powinni zwrócić uwagę na karmy firmy APL dedykowane starszym psom.
Przeanalizowaliśmy problemy dotyczące psów – a teraz czas na koty.
Czy one też chorują? Jak wiadomo, o kotach z problemami stawowymi słyszy się niezwykle rzadko. Czy to oznacza, że nie mają one problemów? Koty, tak samo jak psy miewają problemy z układem ruchu i układem kostno-stawowym. Jednak są to zwierzęta zdecydowanie mniejsze, o małej masie ciała i innych predyspozycjach do chorób. Dodatkowo koty najczęściej chorują „bezobjawowo”, tzn. bardzo ciężko właścicielowi dostrzec objawy choroby i zmiany z tym związane. Kot, który ma problemy ze stawami może się wolniej poruszać, być mniej aktywny, zaprzestać wskakiwania na meble lub drapak. Może mieć trochę gorszy apetyt lub zmienić swoje zachowanie względem właściciela – pojawi się niechęć do dotykania czy zabawy, może pojawić się nieuzasadniona w naszym odbiorze agresja. Jednak większość z tych objawów możemy bezsprzecznie przypisać po prostu starości… W związku z tym warto zadać sobie pytanie „czy mój kot ma problemy stawowe? W tym miejscu muszę odesłać zaniepokojonego właściciela na wizytę u lekarza weterynarii. Badanie ortopedyczne może potwierdzić nasze podejrzenia. Oprócz leków przepisanych przez lekarza weterynarii warto rozpocząć suplementację odpowiednim preparatem przeznaczonym do wspomagania stawów. Preparaty te są bezpieczne, a o ewentualnych przeciwwskazaniach zdecyduje lekarz weterynarii. W pierwszym kwartale 2019 roku firma APL wprowadza właśnie taki suplement przeznaczony dla kotów ze zwyrodnieniem stawów lub innymi chorobami związanymi ze stawami. Ten preparat to Collagen Forte. Jest on w formie płynnej co zdecydowanie ułatwia aplikację. Jak wiemy koty potrafią poradzić sobie z każdą tabletką podaną przez właściciela. Jeśli jednak nasz futrzak nie zechce przyjmować dodatkowych preparatów doustnych warto pomyśleć o zmianie diety na APL Feline Collagen Forte – gdzie glukozamina, chondroityna i kolagen są już zawarte w składzie pokarmu.
Podsumowując tematykę dotyczącą układu ruchu u psów i kotów należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Poświęcając odpowiednią uwagę w okresie rozwoju młodego organizmu i dbając o właściwą dietę możemy uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Dodatkowo przez całe życie naszego zwierzaka musimy dbać o jego prawidłową wagę i odpowiednią porcję ruchu dostosowaną do potrzeb i możliwości psa lub kota. Natomiast, gdy nasz przyjaciel wejdzie w okres starości powinniśmy zrobić wszystko, aby utrzymać go w dobrej kondycji poprzez regularne wizyty u lekarza weterynarii, właściwe żywienie uzupełnione preparatami wspomagających układ kostno-stawowy. Dzięki temu będziemy przez długie lata cieszyć się zdrowiem naszych wiernych i oddanych członków rodziny.

Veterinary Line
Canine Hypoallergenic

Specjalistyczna karma dla dorosłych psów ze skłonnością do alergii.
Produkty APL VETERINARY LINE dostępne są wyłącznie w najlepszych gabinetach i przychodniach weterynaryjnych.

Jak zadbać o stawy
u pupili?

Psy i koty coraz częściej cierpią na problemy ze stawami. Jak sobie z nimi radzić? Warto zacząć od właściwej diety i suplementacji.

Zima?
Zadbaj o stawy pupila!

Co stosować, aby odpowiednio zadbać o kota i psa, gdy nadchodzą niskie temperatury?

Breeder Line
Super Premium After Sterilization

Karma dla dorosłych kotów wszystkich ras po zabiegu sterylizacji.
Produkty APL VETERINARY LINE dostępne są wyłącznie w najlepszych gabinetach i przychodniach weterynaryjnych.

previous arrow
next arrow
Slider

O nas.

Firma Animal Pharmaceutical Laboratories Sp. z o.o. (APL) zajmuje się produkcją suplementów diety, karm oraz smakołyków dla zwierząt domowych. Sposób, w jaki podchodzimy do naszych produktów, czyni z nas niepowtarzalny i wyjątkowy zespół.
Od lat działamy z pasją, wiedzą i doświadczeniem. Posiadamy odpowiednie wykształcenie i współpracujemy ze specjalistami z branży. Mamy wieloletnią praktykę żywieniową. Nasze produkty są innowacyjne i oryginalne. Tworzymy od początku do końca i dopracowujemy produkty w najdrobniejszych szczegółach. A to wszystko z miłości do zwierząt.

Dane firmy.

Animal Pharmaceutical Laboratories Sp. z o.o.
Kulice, ul. Kasztanowa 10
83-130 Pelplin
NIP: 739 380 64 70
KRS: 0000365515
REGON: 280545290

Kontakt.

Potrzebujesz pomocy doradcy żywieniowego?
Chciałbyś podzielić się Twoimi spostrzeżeniami na temat naszych produktów? Zapraszamy! Wybierz najwłaściwszy sposób kontaktu:
→ tel. tel.: +48 887 072 034
→ tel./fax (058) 573 31 07
→ e-mail: napisz do nas
→ kup online: www.apl-health.eu
→ facebook: śledź nas na fb!

© Animal Pharmaceutical Laboratories Sp. z o.o. 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka prywatności | RODO